سبد خرید

عنوان پروژه:

قائم شهر: برند خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت و توسعه پایدار

 

سازمان پیشنهاد دهنده:
هلدینگ ونداد

 

صاحب ایده و تهیه و تنظیم:
دکتر حسن خانی ایوریق
قائم مقام رئیس هلدینگ ونداد

مقدمه
حق بر سلامتي به منزله حقي از حقوق بشر در اسناد ملي و بين المللي جايگاه والايي دارد و مي توان آن را از اصول كلي پذيرفته شده در نظام هاي حقوقي توسعه يافته محسوب نمود. از سوی دیگر با استناد به این امر مهم که سنگ زیر بنای توسعه پایدار، انسان سالم است و با اعتقاد راسخ به این حقیقت که وجود شهروندان سالم به تنهایی می تواند باعث بزرگی و اقتدار یک جامعه و کشور باشد، دولت ها این تکلیف را باید بر خود فرض بدانند که برای تامین سلامت مردم اقدامات لازم را برای پیشگیری از بیماری ها و درمان به عمل آورند. اهمیت سلامت به عنوان یک حق اساسی برای زندگی بر کسی پوشیده نیست. سلامت نوعی توانمندی است که به انسان ارزش می بخشد. زمانیکه دولت ها به این امر مهم توجه ندارند سازمان ها و افراد علاقه مند به این موضوع نقش مهمی را در این زمینه بعهده می گیرند. از شاخص های توسعه اجتماعی در یک جامعه، آگاهی آحاد مردم آن جامعه است. از جمله شاخص های که به سلامت مردم و در نتیجه به توانمندی جسمی و روحی آن ها کمک می کند و سهمی مهم در افزایش بهره وری افراد جامعه دارد؛ آگاهی های دانش بهداشتی است. بکوشیم تا در همتی همه گانی، با همسویی نهاد های مردمی و دولتی، به رساندن آثاری از این دست به دست مردم، یاری گر باشیم. تا با همگانی شدن، هر چه بیشتر، آگاهی ها و اصلاح سبک زندگی بستر های بنیادین امر توسعه اجتماعی را آماده تر سازیم.

حقوق بشر
هزاره سوم ميلادي در شرايطي آغاز شده است كه جامعه جهاني همچنان با چالش هايي جدي در زمينه دستيابي به صلح و امنيت بين المللي رو به رو است. موارد متعدد نقض حقوق بشر موجب شده است كه دولتهاي جهان به فكر يافتن راه حلي به منظور جلوگيري از وقوع چنين پيشامدهايي باشند. ماده 55 منشور سازمان ملل متحد احترام به حقوق بشر و آزادي هاي اساسي را مبناي تحقق صلح و امنيت در جهان معرفي مي كند. يكي از بهترين راههاي ترويج حقوق بشر و احترام به آزادي هاي اساسي، دروني ساختن و نهادينه كردن ارزشها و اصول حقوق بشر است كه به منظور تحقق يافتن آن آموزش حقوق بشر ضروري مي باشد و براي موثرتر ساختن اين آموزش ها نيازمند شناخت و بررسي شيوه ها و روش هاي آموزشي هستيم كه بتواند ما را در رسيدن به اين هدف ياري رساند.
شناسایی حقوق بشر، تقویت نهادها و سازوکارهای بین‌المللی (نظارتی و تضمینی) و ایجاد نهادهای مردم سالار، همگی هنگامی به صورت واقعی مؤثرند که فرهنگ متناسب با آنها نیز ایجاد گردد و توسعه یابد. این عوامل در ایجاد فرهنگ جهانی حقوق بشر تأثیر بسزایی دارد. در این میان آموزش حقوق بشر جایگاه تعیین کننده‌ای داشته و نقش اساسی ایفا می‌نماید و از همین جهت در میان فعالیت‌های متنوع سازمان ملل متحد، مسأله آموزش حقوق بشر به عنوان ابزاری جهت ترویج و حمایت از حقوق بشر مورد توجه خاص قرار گرفته است. اهمیت و ارزشی که جامعه بین‌المللی برای آموزش حقوق بشر قائل شده در تصمیم سازمان ملل متحد برای اعلام دهة 1995-2004 به عنوان دهه آموزش حقوق بشر تبلور یافته است.

آموزش سلامت
كشور اسلامي ايران بعنوان پرچمدار اسلام ناب محمدي (ص) اهم وظايف دستگاههاي كشوري را در جهت حفظ و ارتقاء بهداشت قلمداد نموده و ضمن عمل به تعاليم قرآني و ديني در زمينه بهداشت و سلامت پيشاهنگ علوم و فنون پيشگيري و علم پزشكي اجتماعي در محدوده خاورميانه مي‌باشد. آموزش سلامت عبارت است از آموزش مسائل مربوط به سلامت به افراد جامعه. به عبارتی دیگر به فرایند آموزشی مرتبط با فراهم کردن ترکیبی از رویکردها برای تغییر سبک زندگی که می‌تواند به افراد، خانواده‌ها و جوامع در تصمیم‌گیری آگاهانه درباره موضوعاتی که در بازیابی، دستیابی و حفظ سلامت مؤثر است، کمک نماید آموزش سلامت می گویند. آموزش سلامت نه تنها با انتقال اطلاعات ارتباط دارد، بلکه با ایجاد انگیزه، مهارت‌ها و اعتماد به نفس مورد نیاز برای اقدام جهت اعتلای سلامت نیز در ارتباط است. آموزش سلامت شامل انتقال و تبادل اطلاعات در زمینه شرایط زیربنایی اجتماعی، اقتصادی و محیط تأثیرگذار بر سلامت و همچنین در زمینه عوامل خطر فردی و رفتارهای مخاطره‌آمیز و استفاده از نظام مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد. در گذشته آموزش سلامت به عنوان واژه‌ای که در برگیرنده طیف وسیعی از اقدامات، شامل بسیج اجتماعی و حمایت همه جانبه بوده مورد استفاده قرار می گرفت. اکنون این روش‌ها در اصطلاح ارتقای سلامت گنجانده شده و تعریف خیلی محدودتری از آموزش سلامت به منظور تأکید بر تفاوتهای بین این دو حوزه (آموزش سلامت و ارتقای سلامت) ارائه شده‌است.

توسعه پایدار
توسعه پایدار که امروزه یکی از موضوعات اصلی مورد بحث محافل توسعه و برنامه ریزی است، خود، برآیند انگاره های مختلف توسعه است. در عین حال از این مفهوم نیز مانند خورد مفهوم توسعه، برداشت های گوناگونی شده است. نکته مشترک تمامی این انگاره ها پایداری و رسیدن به فرآیندی از توسعه است که بتواند پایا و با دوام باشد. لازمه پایداری تعادل است؛ زیرا یک سیستم نامتعادل، ناپایدار نیز خواهد بود و برعکس. تفاوت در انگاره های مختلف در تعمیم مفهوم تعادل و پایداری است که گروهی به تعادل در رابطه انسان و محیط زیست طبیعی اکتفا می نمایند و گروهی آن را به تمامی شئون زندگی انسانی، یعنی رابطه انسان با محیط و انسان با انسان در جوامع تعمیم می دهند. در توسعه پایدار انسانی، پایداری در تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مورد تاکید قرار می گیرد و عقیده بر این است که بدون پایداری و ایجاد تعادل و توازن در تمامی ابعاد جامعه نمی توان به یک توسعه با دوام دست یافت. به منظور نیل به این هدف، توسعه به سان سیستمی نگریسته می شود که عناصر اصلی آن، مردم، منابع و سرزمین به شمار می روند و ترکیب مطلوب این عناصر برمبنای مشارکت و در قالب یک ساختار اجتماعی، اقتصادی و فضایی مناسب به معنای دست یابی به توسعه خواهد بود. برای رسیدن به الگوی توسعه مطلوب یا استفاده صحیح از منابع و فرصتها و توزیع عادلانه آن، مشارکت مردم به عنوان عاملی اصلی و محوری به شمار می رود که تلفیقی و ترکیب عناصر اصلی در جریان توسعه و به فعلیت در آوردن آنها را بر عهده دارد. بر این اساس، در این مقاله ضمن طرح و بیان مفهوم توسعه پایدار و توسعه پایدار انسانی، به عوامل تهدید کننده توسعه از جمله، بحرانهای فقر، نابرابری های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی در سطح جوامع و سکونتگاه ها اشاره شده و با تبیین نقش و جایگاه عناصر اصلی توسعه، مشارکت مردمی به عنوان عامل اصلی ترکیب این عناصر مورد توجه قرار گرفته است.

خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت و توسعه پایدار
انتشارات ونداد در راستای اجرای سیاست های راهبردی خود مبنی بر حمایت از فعالان و فعالیت های فرهنگی، بهداشتی، اجتماعی و مدنی و نیز با توجه به اینکه ترویج فرهنگ حقوق بشر، سلامت، توسعه پایدار و تلاش دولت در ارتقای شاخص های مرتبط با آنها در جامعه یکی از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم در برنامه تحول نظام سلامت کشور مبتنی بر سند چشم انداز توسعه 20 ساله ایران به شمار می رود، افتخار دارد اعلام نماید این انتشارات با کمک محققان و اساتید برجسته استان مازندران، اقدام به تالیف مجموعه های متنوعی از کتب آموزش همگانی در حوزه آموزش حقوق بشر، طب پیشگیری، مقوله های توسعه پایدار و فلسفه کاربردی و انتشار آنها به کمک گروه خیرین خود نموده است، تا بتواند گامی بلند و عملی در راستای ارتقای سواد سلامت جامعه ایرانی بالاخص مردم شریف و بزرگوار شهرستان های قائم شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ بر دارد. در این راستا، انتشارات ونداد جهت اجرایی نمودن این هدف، با راه اندازی برنامه “قائم شهر: برند خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت، و توسعه پایدار” در صدد است تا با جلب حمایت خیرین محترم گامی بلند در ارتقای فرهنگی جامعه ایران بالاخص در شهرستان قائم شهر بردارد.

مرام نامه خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت و توسعه پایدار
ما گرد هم آمديم تا با كمك يكديگر از خويشتن خويش جدا شويم و به سوي عشق به معنا سفر كنيم. ما شاكريم كه خداي عزيز دستمان را گرفت، بركت داد و همتي عطا فرمود تا با كوشش و زحمت ساليان دراز عمر، چنان توانائي كسب كنيم كه به ياري ديگران بشتابيم. خدايا سپاسگزار توييم كه ما را در اين مسير قرار دادي. باور داريم كه راه خير، راهي جدا از تلاش براي داشتن و اندوختن است. ما بسوي او و براي او، همچون عارفان در پي رضاي معشوقيم. حساب داد و ستد را كنار مي نهيم زيرا حساب به دينار است و بخشش به خروار دست در كيسه سخاوت مي كنيم و براي رضاي او در كاهش درد و آلام انسان ها مي كوشيم، حتي به دنبال آن نيستيم كه كسي بداند، كه كيستيم، ما از براي دل خود و رضاي حق عمل مي كنيم و بلاشك او مي داند و دانستن او كافي است، در مقابل دانستن هر كس ديگر، زيرا مزدي كه او مي دهد، هيچ كس ديگر در توانش نيست، كه چنين انعام كند. ما بدنبال كسب منافع بيشتر نيستيم تا بدان وسيله نثار كنيم و در مقابل، خرسندي خويش را بخواهيم. خدايا به داشتني هاي ما بركت عنايت فرما تا از درياي بيكران نعمت تو ما نيز واسطه خيري باشيم براي آنان كه نيازمند توجه و مساعدت هستند. ما در تلاشيم تا نرم خويي پيشه كنيم، نرم خويي را با فرزندان خود، با دوستان خود، با همسايگان خود، با كارگزاران خود و با همه انسانها شريك شويم. خدايا راه ما هموار ساز. ما مهرورزي و لطافت را در همه مسير زندگاني خود انتخاب كرده ايم اين سياق زندگي ماست و از خداي بزرگ التماس داريم كه طبيعت وجود ما را در اين مسير رهنمون سازد. خداوندا كمكمان كن تا همه لحظات و ايام زندگيمان را به سوي پاكي و پاكيزگي حركت كنيم، اينطور نباشد كه برخي از ساعات و روزها مثبت و سازنده و بخشنده باشيم و ساعاتي ديگر به دنبال متاع دنيا دست به هر كاري و عملي بزنيم. خدايا گفتن آسان است و تصور كردن و آرزو داشتن راحت، خدايا ما را در مسيري قرار بده كه پيوسته اوقات درست، پاك و سلامت و بي طمع و سخاوتمندانه زندگي كنيم. خدايا يار هميشگي ما باش. انشاءالله.

 

لیست خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت و توسعه پایدار انتشارات ونداد

 

فرهیخته گرامی جناب آقای فرید علی نژاد
عضو محترم خیرین فرهنگ حقوق بشر، سلامت و توسعه پایدار انتشارات ونداد
انتشارات ونداد به پاس خدمات و کارکردهای صادقانه و بشر دوستانه جنابعالی برای آموزش و ارتقای فرهنگ سلامت در شهرستان قائم شهر که موجبات رشد فرهنگ اجتماعی و نقش دموکراسی و ارتقای معیارهای حقوق بشری در عرصه سلامت در سطح ملی و استان مازندران و شهرستان قائم شهر گردیده است، از شما در اولین مراسم گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر در شهرستان قائم شهر بعنوان یک فعال و کنش گر حقوق بشری برتر تقدیر می نماید و این لوح تقدیر جهت یادبود و قدردانی به شما اهدا می گردد. از بارگاه ایزد منان موفقیت های بیشتر شما را در امور کاری تان خواهانیم.
ایران اسلامی از وجود فرزندان برومند محقق و جامعه نگر و فعال مدنی و مردمی بر خود می بالد و افق های عزت و افتخار را در سایه اراده آهنینتان دست یافتنی تر می یابد

 

مطالب آموزشی تکمیلی این پروژه بزودی در این سایت ارائه می شود.

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.