سبد خرید

فعال فرهنگی ادبی برگزیده در عرصه ملی و بین المللی

رزومه ی ادبی فرهنگی استاد دکتر فردوس حاجیان

فعال فرهنگی برگزیده در اولین جشنواره ی جایزه ادبی فرزانه، آبان 1398 قائم شهر

فردوس حاجیان نخستین دبیر انجمن شعر و ادب قائم شهر در دهه شصت، شاعر، نویسنده، آموزگار برگزیده یونسکو، بنیانگذار مکتب آموزش شهرک الفبا، استاد دانشگاه، استاد راهنما و مؤسس 120 رشته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشند. ایشان دارای مدرک دکتری تئاتر، رتبه ی یک استعداد های درخشان و … و پایه گذار ” نظریه صلح فرهنگی ” است. فردوس در روستای افراکتی ( پاشاکلا ) از یک خانواده زحمتکش و هنر دوست پا به عرصه ی کارزار زندگی نهاد تا بر دستان تقدیر، عشق را با شیوه های منحصر به فرد تجربه کند و جهان را به سیاق خود متحول کند. همین خصیصه ی ذاتی تحول گرایی که خداوندگار خِرَد در او به امانت نهاد چنان با شرایط سخت زمینی اش در هم آمیخت که پیام آوری شد برای دانش آموزانی که تجربه های تلخ تنبیه بدنی تا عمق وجودشان را فرا گرفته بود !!

پیام آوری که صلح و دوستی، مهر و مهربانی، اختراع و ابتکار را در ” شهرک الفبا ” به ارمغان آورد تا دیگر خبری از شیوه های قرون وسطایی آموزش و پرورش در میهن به گُل آراسته امان نباشد.

همین کارِ کارستان او چنان جهان را به وجد آورد که ( جایزه ی یونسکو را با نام دیپلم ژان اموس کومونیوس ) در کنفرانس جهانی پاریس نصیب دستان اهورایی اش کرد.

این چهره ی ماندگار پس از ( دریافت نشان یونسکو ) به ریاست دانشکده ی هنر و معماری منصوب شد تا دورانی طلایی را در سطح عالی دانشگاه های کشور تجربه کند.

وی در سال 2000 میلادی بمناسبت سال ( فرهنگ صلح ) دو هزار دقیقه برنامه ی تلویزیونی شهرک الفبا را با پیام ” فرهنگ صلح ” و زبان آموزی تولید کرد که بارها از مراکز خبری ایران و جهان پخش گردید.

ایشان همینکه رئیس دانشگاه آزاد پایتخت شد با تلاشی مضاعف توانست به مقام هیات امنایی دانشگاه های استان تهران، عضویت در شورای گسترش، رئیس کمیته ی هنر و معماری کشور و … دست یاید.

ایشان از آنجا که مدیر ارشد ادب و هنر مرکز بین المللی گفتگوی تمدن ها بود از تولیدات فرهنگی هنری در سطح ملی و بین المللی حکایت می کرد. با این وجود، تمام این سالها به صورت نیمه وقت در دبستان تدریس می نمود ! همین رفتار شگفت انگیز و استثنایی از او یک پدیده ی جهانی در عرصه های دیگر ساخت.

عمو فردوس، چهره ی اهورایی دبستان و دانشگاه، نماد ملی صلح و فرهنگ، معلم نمونه ی استان و کشور، مبتکر شهرک الفبا، طراح و نویسنده کتب درسی، شاعر و نویسنده ی کشور و … جانباز پر افتخار نیز می باشند که جان بر کف به نجات میهن شتافتند تا پوزه ی چرکین نامحرمان میهن را به خاک بکشند که کشیدند.

حضرت دوست علاوه بر مقالات و رساله ی علمی پژوهشی گوناگون صاحب 65 عنوان کتاب برای کودکان با تیراژ میلیونی – 14 ثبت اختراع – برنده ی چندین مدال طلا از جشنواره های اختراعات و ابتکارات کشور سوییس و دارای دهها نشانِ ملی و جهانی است. وی در سال 2017 در اوج شکوفایی از میان بیست هزار معلم برگزیده ی جهان نامزد جایزه ی یک میلیون دلاری موسوم به ” نوبل معلمی ” یا نوبل آموزش شد که در جمع 50 آموزگار برتر جهان قرار گرفت تا نام سرافراز ایران زمین را به تنهایی و با حس اهورایی اش جاودانه کند.

جالب تر آنکه معلمان برتر 5 قاره جهان او را ” سفیر آموزش ” و عمو فردوس مروج صلح صدا می کنند. عمو فردوس صلح ما، تِز خود را نیز به صلح فرهنگی اختصاص داد. وی ” پیتر شومان ” در آمریکا ، ” ژاک فیلیکس ” در فرانسه و ” تعزیه ” در ایران را مورد مطالعه ی تطبیقی جامعه شناسانه، فلسفی با تفکری انتقادی و نشانه شناسی فرهنگی قرار داد که فی نفسه پایه گزار صلح فرهنگی است. بنیانگذاری نظریه ” صلح فرهنگی ” – تاسیس ” خیریه شهرک الفبا ”  به منظور آموزش نخبگان مناطق محروم و مدیر عاملی ” موسسه ی فرهنگی هنری شهرک الفبا از جمله کارهای شایسته ی این شاعر کرانه های صلح می باشند.

در پایان از سروده ی جادویی ایشان می گویم که سرشار از امید و عشق و زندگی است.

بیا سازهای زِهی را دوباره کوک کنیم

و تمام شالیزار را

یک نفس بِدَویم

پاییز نمی تواند مرا به زانو در آوَرَد

من فرزند اَفرا و آفتابم

من بلدم ترانه های مادری را

                      از بَر بخوانم

بلدم با لهجه ی

پرنده های بی بازگشت

و

قوهای مهاجر حرف بزنم

خدا را  چه دیدی !؟

شاید دوباره

    گنجشک ها

        بر روی کلاهمان

                        آشیانه ساختند …

انجمن ادبی ونداد قائم شهر

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.