سبد خرید

زبان شناس برگزیده تبری

رزومه ی ادبی فرهنگی استاد علی اعظم حیدری آلاشتی

پژوهشگر تَبری برگزیده ی اولین جشنواره جایزه ادبی فرزانه، آبان 1398 قائم شهر

علی اعظم حیدری آلاشتی متولد 1326 آلاشت سوادکوه هستند وی بعد از اتمام دوران سربازی، سال 1351 به خدمت وزارت فرهنگ و هنر در موزه و کتابخانه ی آلاشت درآمد. ایشان از دوران کودکی علاقه مند تحقیق و مطالعه بودند. همین است کتابخانه برای استاد جایی شد تا به رویاهای خود بیشتر بیندیشد و به آن اهتمام ورزد. وی پس از آموزش زبان انگلیسی به ترجمه ی کتب و مقالات مشغول شد. در کنار ترجمه، ذائقه ی شعری اش وی را به سرودن شعر تبری و فارسی وا داشت در همین وادی بود کتاب شعر ” گلپاره ” را به چاپ در آورد.

حضرت دوست پس از انتقال به ادارات ارشاد قائم شهر و ساری به دامنه ی فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی وسعت بخشید که به چاپ ده ها مقاله و رساله ی علمی، ادبی ایشان در مجلات و روزنامه های معتبر از جمله ” اباختر ” – ” هراز “- ” بشیر ” منجر شد.

وی عضو اصلی هیات مولفین واژگان بزرگ تبری است و نیز ” ترجمه ی کتاب فتوحات اعراب ” در آسیای میانه از اوست. از دیگر پژوهشها و تحقیقات وسیع ایشان در خصوص ” گذر واژه ها از افسانه تا تاریخ ” می باشد. همچنین کتاب ” منظومه های آلاشت ” کار مشترک ایشان و آقای باوند از دیگر پژوهشگران مازندرانی است که در 1397 به طبع چاپ آراسته شد. حضرت دوست فارغ التحصیل علامه ی طباطبایی تهران در رشته ی کتابداری و اطلاع رسانی می باشند.

استاد در حال حاضر مشغول تنظیم و چاپ الکترونیکی ” واژه نامه ی تبری ” بصورت آنلاین می باشند که از رویدادهای بزرگ این عرصه محسوب میشود.

ایشان مقاله ها و رساله های گوناگون دیگری را در روزنامه ها و مجلات معتبر به چاپ رساندند که به شرح تقدیم می گردد.

دریای وروکَش اسطوره نه تاریخ

تورانیان

دریای پوئیتیک ( مجله چیستا )

سفر به سرزمین درختان بی سر ( مجله بشیر )

تحول در زبان تبری

واژه نامه ی بزرگ تبری ( اباختر )

ساتی و سوتی ( نقدی بر مولفان واژه نامه بزرگ تبری، چاپ مقالات با موضوعات تاریخی ) در روزنامه همشهری

حضور افتخاری در انجمن های شعر و ادب سوادکوه، قائمشهر، آمل و …

عضو هیات مولفین نشریه ونوشه

چاپ مقاله ی 7 خرمنی چینی در نشریه ونوشه

انجمن ادبی ونداد قائم شهر

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.