سبد خرید

شاعر برگزیده ی زبان تبری

رزومه ی ادبی فرهنگی استاد رضا کولایی

شاعر تبری برگزیده ی اولین جشنواره جایزه ادبی فرزانه، آبان 1398 قائم شهر

رضاکولایی، محقق و پژوهشگر فرهنگ عامه تبری از سال 1357 تحقیقات خود را ابتدا در بخش شعر و موسیقی فولکلور مازندران آغاز کرد. همراه با سرودن دو بیتی بومی، نواختن دوتار مازندران را در کار خود قرار داد. بداهه سرایی در محافل تَوَری خوانی محلی ( رَج خونی ) همراه با دوتار و لَلِه وا از شیوه های سرایش وی بوده است. رضا کولایی تا سال1368 فعالیت خود را در حوزه ی فولکلور ادامه داد، از آن پس موسیقی را بصورت حرفه ای در فرهنگخانه ی مازندران زیر نظر استاد عباس یدللهی پی گرفت و بعد از مدت چهار سال زیر نظر استاد مجد ادامه داد.

ایشان به این مقدار بسنده نکرد و پس از نوشتن منظومه ی کولا ( زادگاه خود ) نوشتن کتاب تاریخ زادگاه من پایین کولا را در دستور کار خود قرار داد. پژوهش این کتاب که 22 سال بطول انجامید جهت چاپ در دست ویرایش نهایی است.

کولایی همزمان در سال 1383 نوشتن رُمان عاشقانه ی ” درامِ 30 روز لعنتی و 30 سال سکوت ” را در دو جلد مجزا فارسی و مازندرانی آغاز کرد که جلد فارسی آن پس از 14 سال باتمام رسید و جلد مازندرانی آن به نام مغموم در حال تألیف است که نگارش آن ماه های خود را سپری می کند. استاد کتاب دو بیتی های بومی خود به نام ” رِز رِز گِله ” که مجوز چاپ آن صادر شد را زیر چاپ دارد. همچنین کتاب دستور زبان تبری وی نیز درحال ویرایش جهت چاپ است.

حضرت دوست به سال 1389 فعالیت فرهنگی ادبی خود را در فضای مجازی با راه اندازی وبلاگ از سر گرفت و در سال 1390 به گروه شاعران مازندران در فضای مجازی پیوست. سال 1394 با ایجاد گروه انجمن تبری سرایان مازندران بعنوان هیئت مدیره ی انجمن استان به فعالیت خود ادامه داد. کولایی با حضور در محافل ادبی شهرهای غربی استان، به تحقیقات خود در زمینه واژه شناسی فرهنگ بومی مازندران عمق بیشتری بخشید. سال 1396 انجمن تبری نویسان نواندیش ساری را با رویکرد نواندیشی تاسیس و با حضور بزرگان ادبیات استان افتتاح کرد. همکاری با صدا و سیمای مرکز مازندران در زمینه ی شعر، موسیقی و داستان و در بخش کارشناسی فرهنگ عامه از افتخارات دیگر کولایی است. او علاوه بر فعالیت های ادبی، در بخش هنر از جمله خوشنویسی، طراحی، نقاشی، کار با چوب و دکوراسیون داخلی منازل نیز مهارت دارد.

کولایی، در حال حاضر بعنوان دبیر انجمن تبری نویسان نواندیش، در کنار استادانی چون علی حسن نژاد، استاد شعبان زلیکانی، استاد محمد ابراهیم عالمی و جناب دکتر لطف الله سعیدی فر وارد مرحله ی تازه ی فعالیت ادبی شد تا ببینیم خدا چه می خواهد.

انجمن ادبی ونداد قائم شهر

 

 

 

ترانه سرا ی برگزیده ی زبان تبری

رزومه ادبی فرهنگی استاد بهروز رستگار

ترانه سرای تبری برگزیده در اولین جشنواره جایزه ادبی فرزانه، آبان 1398 – قائم شهر

بهروز رستگار از شاعران زحمتکش و مدیران مردمی، فرهنگی است که بیشتر علاقه مندان این عرصه از زحمات بیدریغ اشان بهره مند شدند و میشوند. ایشان نزدیک به سی سال مسئول انجمن شعر قائم شهر و حدود ده سال مدیریت شعر و داستان حوزه هنری را عهده دار بودند.

بازنویسی خاطرات بیش از یکصد شهید گرانقدر

بنیانگذار اولین انجمن داستانی در قائمشهر

نویسنده سریال زرافشون به زبان مازندرانی

نویسنده برنامه هارش برای مرکز سیمای مازندران

نویسنده ی برنامه سامون در معرفی شهرهای استان مازندران از رامسر تا گلوگاه برای سیمای استانی

شاعر سریال پایتخت

سراینده ی ترانه های بومی از دهه هفتاد تا به حال

تنظیم و تدوین گر بیش از پنجاه ترانه بومی برای خواننده های مختلف استان

ایشان از دهه پنجاه سرودن شعر را آغاز کردند و تا به حال برگزیده سه دوره شعر دفاع مقدس شدند.

تنظیم و تدوین گر چندین ترانه برای آرم برنامه شبکه استانی از جمله بَوِردکا – تیتراژ برنامه رمضان – محرم و گلبانگ ساحل

حضرت دوست با کسب رتبه اول و دوم و سوم کشوری در سالهای مختلف و چندین دوره مسابقات شعر استانی همچنان پا به پای قلم پر انرژی اش به تکاپو در عرصه ی شعر و موسیقی می پردازد. ایشان دو فرزند از پیوندی مبارک دارند که یکی از آنان بنام “نیما” است که از موهبت خدادادی شعر بهره مندند. شاید برای همین است با قریحه ی شوخی که دارند سروده های تبری ایشان دل انگیز و شورآورتر است هر چند که در زمینه های شعر سپید و کلاسیک نیز دستی توانمند دارند. مضافاً اینکه در فضای مجازی “همینتی” های او زبانزد عام وخاص است.

انجمن ادبی ونداد قائم شهر

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.