سبد خرید

پژوهشگر برگزیده ی زبان تبری

روزمه ی ادبی فرهنگی استاد طیار یزدانپناه

پژوهشگر برگزیده در اولین جشنواره جایزه ادبی فرزانه، آبان 1398 – قائم شهر

طیار یزدانپناه متولد 1321 از روستای بالا لموک قائمشهر – محقق تاریخ و فرهنگ مازندران – ایران و خاور میانه است. وی گامهای نخست را با جمع آوری فرهنگ مردم، آداب، رسوم و باورها در همکاری با برنامه ی فرهنگ و مردم رادیو ایران آغاز کرد. اولین کتاب این نویسنده پس از هفت سال با نام ” فرهنگ مَثَل های مازندرانی ” در همکاری تنگاتنگ با ماهنامه ی چیستا در نشر فرزین به چاپ رسید و به زبان روسی نیز به دلیل همسایگی های مان ترجمه شد.کتاب دوم ایشان ” تاریخ مازندران باستان ” نام دارد که انتشارات چشمه در سال 1383 منتشر کرد. وی به مدت 18 سال با ماهنامه ی چیستا همکاری مستمر داشت و نیز یک دوره ی 10 ساله با ماهنامه ی بارفروش بعنوان نویسنده ی افسانه های مازندران همکاری داشت که حاصل این کوشش ده ساله دو جلد کتاب ” افسانه های مازندران ” می باشد. افزون بر این مدت 12 سال ” فصلنامه ی علمی پژوهشی اباختر ” و نیز مدت 6 سال با ” فصل فرهنگ ” همکاری داشت. مضافا ً اینکه مطالب پراکنده ای از این نویسنده در مطبوعات شمال ایران از جمله کتاب فروردین – گیله وا – ره آورد گیل و گیلان منتشر می شد.

از دیگر کارهای ایشان کتاب ” تاریخ قائم شهر ” همراه با معرفی بناهای آن است که بیش از 300 صفحه دارد. در ردیف آثار وی باید به مقدمه ای بر تاریخ بخش خصوصی در مازندران دوره ی قاجار و رویدادهای 1320 -1332 بهشهر اشاره کرد. از جمله فعالیت های یزدانپناه کوشش برای ایجاد کرسی مازندران شناسی در فرهنگستان اکادمی علوم روسیه است. در پایان از 140 مقاله و رساله پژوهشی حضرت استاد، گلچینی به اختصار آورده میشود.

پژوهشهایی درباره ی کرانه های جنوبی دریای کاسپین – جنبش کارگری شاهی – مقدمه ای بر تاریخ بخش خصوصی مازندران دوره قاجار – حماسه ی مازیار فرزند قارن – حزب وطن و واقعه ی پل ستیر – بخشی از تاریخ اجتماعی معاصر مازندران – بهار عربی …. تقبیح یا تحسین ! تاریخ فرهنگ هنر و زبان مازندران باستان و …

انجمن ادبی ونداد قائم شهر

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.