سبد خرید

عنوان پروژه:

قائم شهر: برند برنامه بین المللی جامعه ایمن

مبانی اجرایی برنامه بین المللی جامعه ایمن در شهرستان قائم شهر

 

سازمان پیشنهاد دهنده:
هلدینگ ونداد

 

صاحب ایده و تهیه و تنظیم:
دکتر حسن خانی ایوریق
قائم مقام رئیس هلدینگ ونداد

مقدمه

حوادث ترافیکی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر انسانی است که سالانه جان 2/1 میلیون نفر را در دنیا می گیرد. نود درصد این مرگ و میرها مربوط به کشورهای در حال توسعه است. همچنین سالانه حداقل بیست میلیون نفر در اثر حودث ترافیکی دچار آسیب یا ناتوانی می شوند که بار اقتصادی ناشی از هزینه ای آن نزدیک به یک صد میلیارد دلار، یعنی دو برابر کمک های سالانه به کشورهای در حال توسعه است. با توجه به روند تصاعدی آسیب های ناشی از حوادث به عنوان یک مشکل جدی سلامت عمومی، سازمان جهانی بهداشت شعار سال 2004 را جاده ایمن، بدون تصادف مطرح کرد. و عنوان کرد که جاده ایمن باید رانندگی ایمن، خودرو ایمن و راه درون شهری و برون شهری ایمن باشد. در کشور ما سوانح و حوادث دومین علت مرگ و میر است که شایعترین آنها حوادث ترافیکی هستند. در سالهای اخیر برای کاهش حوادث و تصادفات ترافیکی اقدامات زیادی در زمینه بهبود وضعیت راهها و حمل و نقل، خودرو و نحوه رانندگی ایجاد شده است که باید با جدیت بیشتری دنبال شود. به منظور کاهش حوادث و سوانح، “کمیته جامعه ایمن” در برخی شهرستان های کشور به ریاست فرماندار و عضویت سازمان ها و ادارات ذیربط مانند بهداشت و درمان، راهنمایی و رانندگی، راه و ترابری، آموزش و پرورش و … تشکیل شده است. شهرستان کاشمر در سال 1386 توانست به عنوان اولین شهرستان از منطقه مدیترانه شرقی شامل 21 کشور به عضویت “کمیته جهانی جامعه ایمن” زیر نظر سازمان جهانی بهاشت درآید. امید است این پروژه بتواند ضمن اطلاع رسانی لازم به عموم مردم، حرکتی هرچند کوچک در کاهش مرگ و میر و حوادث ترافیکی و ارتقای سطح سلامتی باشد. ما معتقدیم حوادث ترافیکی هم قابل پیش بینی و هم قابل پیشگیری است.

 

* تاریخچه برنامه جامعه ایمن در ایران و جهان

الگوی پیشگیری از حوادث در قالب جامعه ایمن، نخستین بار در سال 1989 میلادی از سوی دانشگاه کارولینسکای سوئد توسط پروفسور سوانستروم پیشنهاد گردید و به عنوان الگویی مناسب برای پیشگیری از حوادث در سطح شهرستان مورد قبول سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت و دانشگاه کارولینسکا به عنوان مرکز همکاری های سازمان بهداشت جهانی در امر پیشگیری از حوادث عهده دار راهبری این حرکت در سطح جهان شد. اولین شهری که توانست به شاخص مطلوب و در حد انتظار سازمان جهانی بهداشت برسد شهرستان کوچکی به نام لیدکوپینگ در سوئد بود. سپس کشورها یکی پس از دیگری مجری برنامه جامعه ایمن شدند. مدل جامعه ایمن متکی به مشارکت مردم و دخالت مسئولین محلی است. در این مدل، شاخص هایی برای یک جامعه ایمن منظور شده که براساس این شاخص ها و با رسیدن به آنها جامعه مورد نظر ایجاد شده و می توان به شبکه جهانی جامعه ایمن پیوست.


تصویر شماره 1- نماد شماتیک همکاری های بین المللی

 

این الگو مبتنی است بر همکاری های بین بخشی و مشارکت کلیه بخش های توسعه به ویژه نهادهایی که در زمینه تامین ایمنی مردم فعالیت می کنند، این مدل در ابتدا برای شهرهای کوچک بکار گرفته شده لکن پس از گذشت زمان و توسعه این تفکر مشخص گردید که رد شهرهای پرجمعیت و بزرگ نیز کاربرد دارد. لذا اخیرا تعدادی از کشورها نظریه جامعه ایمن را برای شهرهای پر جمعیت و بزرگ خود جهت پیوستن به شبکه جهانی جامعه ایمن معرفی نموده و پس از دستیابی به شاخص های مورد نظر به شبکه مذکور پیوسته اند. در حال حاضر شبکه جهانی جوامع ایمن دارای 127 عضو می باشد.

برنامه پیشگیری از حوادث با مدل جامعه ایمن برنامه ای است که می توان به کمک آن از بروز همه انواع حوادث پیشگیری نمود و باعث ارتقای ایمنی در سطح جامعه شد و این امر بدون مشارکت مردم و سازمان های ذیربط نظیر وزارت کشور، نیروهای انتظام، وزارت راه، وزارت مسکن، شهرداری، آتش نشانی، آموزش و پرورش، بهزیستی، هلال احمر و … میسر نخواهد بود. از آنجا که حوادث دارای علل پیچیده و چند گانه ای هستند و به شکل وسیع تمام جامعه را درگیر می کند برای پیشگیری از آنها هماهنگی همه جانبه بین سازمان های مختلف باید برقرار شود تا هر یک براساس وظایف و مسئولیت های خود بتوانند به این امر بپردازند. هدف از اجرای برنامه جامعه ایمن پیشگیری از آسیب ها و کاهش بروز حوادث، مرگ ها و ناتوانی های ناشی از ان و ارتقای ایمنی است. یقینا چنین جامعه ای با خصوصیات و معیارهای یاد شده زمانی تحقق خواهد یافت که تمام مردم، مسئولین و ارگانهای دولتی و غیر دولتی به وظایف خود واقف باشند و مسئولانه در جهت دستیابی به جامعه مورد نظر گام بردارند و برآیند اقداماتی که صورت می گیرد همسو و هماهنگ و در راستای اهداف تعیین شده باشد.

* جامعه ایمن چیست؟

جامعه ایمن الگویی است بر مبنای ارتقاء ایمنی سازمان یافته و همکاری های بین بخشی. این الگو ایمنی را در جامعه افزایش می دهد و منجر به کاهش هزینه ها هم از نظر هزینه های درمان بیمارستانی و هم هزینه های بیمه و نیز خسارت مالی می شود. شهرهای عضو شبکه جامعه ایمن در واقع عضو شبکه ای ملی و بین المللی هستند که این شبکه همه منابع علمی و تحقیقاتی را در اختیار آنان قرار می دهد. علاوه بر این مرکز همکاری های سازمان بهداشت جهانی یک مرکز شناخته شده است که شهرهای عضو به راحتی می توانند از موقعیت آن استفاده نمایند. در برنامه پیشگیری از حوادث تاکید بر حوادث منجر به آسیب های جسمی، خشونت و خودکشی است. البته ارتقائ ایمنی بطور کلی جنبه مهمی است که کار پیشگیری از آسیب ها را تسهیل می کند. هر چند که تمرکز باید بیشتر بر حوادثی باشد که در فرم درخواست عضویت و در بازدید شهرستان قبل از عضویت مطرح شده است.

تصویر شماره 2- آرم جهانی کمیته جامعه ایمن

* شاخص های بین المللی برنامه جامعه ایمن

شاخص (1):

ایجاد تشکیلاتی بر اساس مشارکت و همکاری های بین بخشی که هر کدام از سازمان ها مسئولیت اجرای برنامه جامعه ایمن را در حیطه اختیارات خود قبول کنند که شامل موارد ذیل می باشد.

1- سازماندهی و ساختار برنامه جامع شامل کمیته جامعه ایمن، کارگروه، شورای سلامت و …

نکته: گروه های بین بخشی که مسئول مدیریت برنامه هستند و برای ارتقاء ایمنی در شهرستان برنامه ریزی و هماهنگی می کنند.

2- چگونگی هماهنگی با نمایندگان سازمان ها در ارتقاء ایمنی و پیشگیری از حوادث.

نکته: مسئولیت کارگروه در رابطه با نمایندگان شهرستان، بخش بهداشت، سازمان های مردم نهاد مانند هلال احمر، سازمان تربیت بدنی، اداره آموزش و پرورش و رسانه های جمعی به عهده مسئولین پیگیری این شاخص می باشد.

3- نحوه سازماندهی و پیگیری فعالیت ها جهت پیشبرد برنامه به طور مستمر.

شاخص (2):

وجود برنامه ای مستمر و دراز مدت که هر دو جنس، تمام گروه های سنی و همه محیط ها و موقعیت ها را تحت پوشش قرار دهد که شامل موارد ذیل می باشد.

1- چگونگی ایجاد یک برنامه مناسب برای آینده

2- نحوه فعالیت در مورد هر دو جنس و همه گروههای سنی و تمام موقعیت ها و محیط ها

3- چگونگی اقدامات پیشگیری اولیه

4- ارائه برنامه ها و اقدامات و تهیه جدول زمانبندی

شاخص (3)

وجود برنامه ای که هدفش ارتقائ ایمنی گروه ها و محیط های در معرض خطر باشد که شامل موارد ذیل می باشد.

1- ارائه نمونه هایی از گروه های در معرض خطر مانند کودکان، نوجوانان، افراد کم سواد یا بی سواد

2- ارائه نمونه هایی از محیط های در معرض خطر مانند منزل، مدرسه، معابر ترافیکی و اماکن ورزشی

3- چگونگی شناسایی گروه ها و محیط های در معرض خطر در شهرستان های تحت پوشش

4- الویت بندی گروه ها و محیط ها

5- ارائه برنامه ها و جدول زمانبندی

شاخص (4)

وجود برنامه ای که تعداد موارد مصدومین و علل حوادث را ثبت و مستند سازی کند که شامل موارد ذیل می باشد.

1- اطلاعات محلی برای بیان تاثیر برنامه پیشگیری از حوادث ضروری است. ثبت حوادث می تواند در بیمارستان، مرکز بهداشتی درمانی، مدرسه، خانه سالمندان، و اداره راهنمایی و رلنندگی و … انجام شود.

2- نحوه جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات مربوط به برنامه ارتقائ ایمنی و پیشگیری از آسیب ها در شهرستان های تحت پوشش

3- چگونگی مستند سازی اطلاعات جهت بررسی علل حوادث، گروهها و محیط های در معرض خطر و پیشرفت مراحل برنامه

شاخص (5)

وجود یک نظام ارزشیابی که مراحل اجرای برنامه و تاثیرات آن را مورد بررسی قرار دهد که شامل موارد ذیل می باشد.

1- چگونگی ارزشیابی مراحل و تاثیر اجرای برنامه جامعه ایمن

2- چگونگی استفاده مستمر از نتایج حاصل از ارزشیابی برای پیشرفت و ارتقائ ایمنی و برنامه پیشگیری از حوادث

3- تغییرات الگوی حوادث، نگرش، رفتار و آگاهی مربوط به خطرات منجر به حوادث

شاخص (6)

شرکت مستمر در شبکه ملی و بین المللی جوامع ایمن که شامل موارد ذیل می باشد.

1- حضور در کنفرانس ها و پیوستن به شبکه ملی و بین المللی

2- میزبانی برگزاری کنفرانس جهانی و حمایت از برقراری ارتباطات بین المللی

3- چگونگی عضویت شهرستان منتخب در شبکه جهانی جامعه ایمن

4- چگونگی راه اندازی مرکز همکاری های سازمان جهانی بهداشت در ارتقاء ایمنی در کشور

* تشکیل کمیته های اجرایی جامعه ایمن و زیر کمیته های مربوط

مهمترین عامل موفقیت هر برنامه پس از تعیین خط مشی، اهداف و استراتژی، انتخاب یک شیوه اجرایی صحیح و اصولی و واحد در قالب یک نظام سازمانی با حدود و وظایف مشخص می باشد. در این راستا، تشکیل کمیته کشوری با ترکیب نمایندگان تام الاختیار یا مسئولین تراز اول سازمان ها به منظور برنامه ریزی و سازمان دهی در زمینه چگونگی انجام اهداف و وظایف پیش بینی شده مهمترین اصل در موفقیت طرح می باشد. در ضمن نمایندگان کمیته جامعه ایمن در استان ها و شهرستان ها در شورای سلامت استان و شورای سلامت شهرستان وجود خواهند داشت. هماهنگی بین بخشی با سایر سازمان ها از ارکان اصلی این طرح است. بطوریکه در جلسات شورای سلامت که با حضور نمایندگان سازمان های دیگر تشکیل می شود، باید مراحل اجرای طرح، نحوه آموزش دهی، اطلاعات آماری دریافت شده از بیمارستان ها و سایر سازمان ها و الویت های سوانح و حوادث مورد بررسی قرار گیرد.

کمیته جامعه ایمن شهرستان

کمیته جامعه ایمن شهرستان با توجه به دستورالعمل کشوری با صدور ابلاغ رسمی برای اعضا کمیته توسط بالاترین مقام اجرایی هر شهرستان و تعیین شرح وظایف هریک از اعضاء براساس برنامه کشوری تشکیل خواهد شد که وظایف ذیل را بعهده خواهند گرفت.

1- برگزاری جلسات مشترک با ادارت ذیربط به منظور تدوین برنامه عملیاتی پیشگیری از سوانح و حوادث در سطح شهرستان و هماهنگی در این خصوص

2- تدوین جدول زمانبندی فعالیتها به تفکیک جهت اعضاء کمیته

3- تشکیل زیر کمیته های تخصصی و تعیین شرح وظایف آنان

4- تهیه متن قرارداد تفاهم نامه که اعضاء کمیته جامعه ایمن را متعهد به اجرای مفاد آن می کند.

نکته: در این قرارداد هر یک از اعضا در قبال مصوبات کمیته متعهد می گردند که در راستای شرح وظایف خود موارد ایمنی را مد نظر قرار دهند و با سایر ادارات هماهنگ بوده و به طور مستمر در جلسات کمیته جامعه ایمن شرکت نمایند.

نکته: ریاست کمیته ( فرماندار شهرستان) نیز متعاقبا متعهد می شود کلیه اعضا را در قبال اجرای برنامه های ایمنی پشتیبانی نماید و پسخوراندی از کم و کیف اقدامات انجام گرفته به اطلاع اعضا برساند.

نکته: این تفاهم نامه در سه نسخه تنظیم می شود که یک نسخه در دبیرخانه کمیته بایگانی می شود و دو نسخه دیگر به طرفین تفاهم نامه داده می شود و مدت تفاهم نامه یکسال می باشد و پس از پایان مدت قرارداد مجددا در سال آینده تمدید می شود چنانچه در خلال ای یکسال عضو کمیته از سمت رسمی خود به هر دلیل کناره گیری نماید جانشین وی می باید تا پایان مدت قرارداد به تعهدات مدیر قبلی پای بند باشد.

نکته: تشکیل جلسات کمیته بطور متوسط هر سه ماه یکبار برگزار می شود و زیر کمیته ها هر 2 ماه یکبار در مواقع لزوم بصورت فوق العاده تشکیل می گردد.

 

زیر کمیته های، کمیته جامعه ایمن در هر شهرستان

الف- کمیته ترافیک

حوادث ترافیکی یکی از اولویتهای مهم پیشگیری در نظر گرفته شد اکنون با توجه به این شرایط آسیب های ناشی از آن در محیط جاده و خیابان رخ می دهد. در نتیجه این محیط برای تمامی استفاده کنندگان شامل عابر پیاده، راننده و سرنشین وسایط نقلیه بخصوص موتور سواران و عابران محیط ناامنی می باشد که ملتزم می باشد از طریق یک کمیته تخصصی اقدامات موثری برای ارتقاء ایمنی آن انجام شود که شامل موارد ذیل می باشد.

1- شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز معابر درون شهری

2- شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز معابر برون شهری از قبیل جاده های اصلی و فرعی و راههای روستایی

3- هماهنگی بین بخشی با اعضای کمیته در جهت اجرای برنامه های آموزشی در سطح ادارات، مدارس، گردهمایی مهد کودکان و اماکن عمومی و مراسم های ویژه ای که در مناسبتهای مختلف برگزار می شود.

4- تکمیل چک لیست ایمنی خودرو و موتور سیکلت توسط ادارات عضو کمیته و تصیه به آن در جلسات آموزشی

تصویر شماره 3- نمونه ای از یک حادثه ترافیکی

 

 

ب- کمیته ایمنی مدارس

وظایف این کمیته عبارت است از:

1- تدوین برنامه عملیاتی ایمنی مدارس

2- بررسی ایمنی مدارس و تدوین چک لیست ایمنی مدارس

3- صدور گواهینامه پلیس مدزسه که پس از گذراندن یک دوره آموزشی و اخذ آزمون به دانش آموزان داوطلب داده می شود که وظیفه آنها همکاری با اولیای مدرسه در عبور دادن دانش آموزان از عرض خیابان می باشد.

4- برنامه ریزی ویژه جهت آموزش دانش آموزانی که در مدارس حاشیه جاده های اصلی تحصیل می کنند با توجه به خطرات بالقوه که برای این دانش آموزان می باشد در اولویت برنامه آموزشی می باشند.

تصویر شماره 4- نمونه ای از پیامد یک حادثه آتش سوزی در مدرسه

ج- کمیته ایمنی در منزل

خانه محل امن و استراحت می باشد ولی مصدومین متعددی بخصوص کودکان مراجعه می کنند که در منزل آسیب دیده اند بخصوص در مناطق روستایی که با توجه به وضعیت فرهنگی و اقتصادی آن کمتر به موارد ایمنی اهمیت داده می شود. لذا تهیه چک لیست ایمنی منزل که توسط کارکنان بهداشتی تکمیل می شود همزمان دو هدف ایمنی محیط منزل و آموزش چهره به چهره ساکنان آن را محقق می سازد.

تصویر شماره 5- نمونه ای از یک عدم رعایت ایمنی در منزل

د- کمیته ایمنی در محیط کار

گروه هدف در این برنامه کارفرمایان و کارگران صنایع، کشاورزان و مشاغلی هستند که معمولا مخاطراتی را در بردارند کهت وصیه به رعایت موارد ایمنی در بازدیدهای واحد بهداشت حرفه ای از آنها شده است.

تصویر شماره 6- نمونه هایی از وضعیت ایمنی در محیط کار

 

* اعضا و وظایف

کمیته کشوری جامعه ایمن

کمیته استانی جامعه ایمن

کمیته شهرستانی جامعه ایمن

مرکز بهداشت شهرستان

زیر کمیته های شهرستانی جامعه ایمن

الف- اعضای کمیته کشوری جامعه ایمن

اعضای کمیته کشوری پیشگیری از حوادث شامل: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیروی انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت راه و ترابری، وزارت کشور، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، مخابرات، وزارت صنایع، صدا و سیما، جمعیت هلال احمر، سازمان های بیمه گر، پزشکی قانونی، بهزیستی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، موسسه ملی استاندارد، سازمان آتش نشانی، وزارت کار و امور اجتماعی، مسکن و شهرسازی، وزارت نفت، دادگستری کشور، سازمان تربیت بدنی و سازمان های غیر دولتی می باشند.

ب- اعضای کمیته استانی جامعه ایمن

 • استاندار – رئيس كميته
 • رئيس دانشگاه – دبير كميته
 • نيروي انتظامي ( پليس راهراهنمايي و رانندگي(
 • وزارت راه
 • شهرداري
 • فرمانداري
 • آموزش و پرورش
 • جهاد كشاورزي
 • مخابرات
 • وزارت صنايع
 • صدا و سيما
 • جمعيت هلال احمر
 • پزشكي قانوني
 • بهزيستي
 • سازمان مديريت و برنامه ريزي
 • موسسه ملي استاندارد
 • سازمان آتش نشاني
 • وزارت كار و امور اجتماعي
 • مسكن و شهرسازي
 • نفت
 • دادگستري
 • سازمان تربيت بدني
 • سازمان هاي غير دولتي مردم نهاد
 • سازمانهاي بيمه گر

 

ج- اعضای کمیته شهرستانی جامعه ایمن

 • فرماندار ( رئيس كميته (
 • مديرشبكه بهداشت و درمـــــان ) دبير جلسه(
 • رئيس اداره راه و ترابري
 • رئيس اداره راهنمايي و رانندگي
 • رئيس اداره آموزش و پرورش
 • شهردار
 • رئيس اداره کارواموراجتماعی
 • پزشکی قانوني
 • رسانه ها
 • هلال احمر
 • اداره استاندارد
 • نماينده سازمانهاي بيمه گر
 • ازمعتمدين و خيرينNGO
 • رئيس آتش نشاني
 • فرماندهی پلیس راه
 • اداره فرهنگ وارشاد اسلامی
 • دادگستری

 

* تهیه و تدوین برنامه عملیاتی

شما با داشتن برنامه جامع عملیاتی موفق به تعیین اهداف نهایی و اختصاصی، راهکارها و فالیت هایی خواهید شد که برای برنامه جامعه ایمن شما “خط سیر” محسوب می شود.

هدف نهایی

در موقع تعیین هدف نهایی، مبنا را تغییراتی بگذارید که قرار است در جامعه ایجاد شود. بسیاری از کمیته های جامعه ایمن کشورهای مختلف، هدف کمیته جامعه ایمن کانادا را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب کرده اند، یعنی تبدیل کشور کانادا به ایمن ترین کشور دنیا برای زندگی، تعلیم و تعلم، کار و فعالیت بدنی. اگر شما نیز این هدف را به عنوان هدف نهایی کمیته خود انتخاب نمایید، هیچ ایرادی ندارد؛ اما اهداف اختصاصی را باید بر مبنای جامعه خود انتخاب کنید.

اهداف اختصاصی

تمام اهداف اختصاصی کمیته های مختلف موفق، در برخی ویژگی ها مشترک هستند:

اختصاصی بودن- تعیین دوره زمانی برای نیل به اهداف اختصاصی ضروری است و مشتمل بر دوره های کوتاه مدت (1 ساله) و بلند مدت (5-3 ساله) خواهد بود.

قابل اندازه گیری بودن- اهداف اختصاصی باید بر پایه داده های حقیقی بنا شده باشند؛ در این صورت می توان هرگونه تغییر در آگاهی، رفتار و تعداد آسیب ها را اندازه گیری و مشخص نمود.

با واقعیت منطبق بودن- شاید شما بخواهید ” دنیا را تغییر دهید” ولی باید اهدافتان را طوری تعیین کنید که به شکل منطقی قابل دسترس است. برای یک هدف اختصاصی مانند کاهش میزان آسیب های ناشی از حادثه های موتور سیکلت، اندازه گیری دشوار خواهد بود؛ اما اگر “کاهش ضربه های مغزی به میزان 30% در کودکان 12-5 ساله دوچرخه سوار طی سه سال آینده از طریق افزایش استفاده از کلاه ایمنی” یک هدف اختصاصی باشد، به آسانی می توانید با اندازه گیری نشان دهید که در پایان دوره مزبور تا چه اندازه به هدف نزدیک شده اید.

راهکارها

راهکارها، خط سیر دستیابی به هدف نهایی است. راهکارها باید صریح، خلاصه و اختصاصی باشد. اگر مثال قبلی، یعنی کاهش ضربه مغزی در دوچرخه سواران را در نظر بگیریم، برای رسیدن به این هدف، ممکن است راهکارهای زیر تعیین شود:

1- از دسترس بودن کلاه ایمنی برای عموم با قیمت مناسب اطمینان حاصل کنید. اگر توزیع کلاه ایمنی تحت پوشش یکی از برنامه های حمایتی قرار گیرد، بهتر است.

2- با برنامه های آموزشی در مدرسه ها شروع کنید. این کار باعث فشار مضاعف برای استفاده از کلاه ایمنی خواهد شد.

3- والدین را در استفاده از کلاه ایمنی به عنوان یک الگوی خوب برای فرزندان خود تشویق کنید.

4- نسبت به تهیه برنامه های آگاهی بخش در جامعه اقدام کنید.

5- آمار حادثه ها را از بیمارستان های محلی درخواست کنید و ارتباط منطقی بین این آمارها و تغییرات موجود را شناسایی کنید.

6- نتیجه را توسط رسانه های جمعی برای همگان اعلان کنید.

فعالیت ها

فعالیت ها باید با توجه به راهکارها با وظیفه های اختصاصی برای گروه سنی خاصی از جمعیت انتخاب شوند. زمان بندی و تعیین نقاط بررسی نیز باید لحاظ گردند. به این ترتیب، برنامه شما به بیراهه کشانده نمی شود و هم چنان در هر لحظه از زمان، در مسیر منتهی به هدف باقی بمانید.

در نظر بگیرید، نمونه فعالیت شما به قرار زیر است:

1- یک پمفلت که هدف آن کودکان 12-5 ساله باشد، طراحی و چاپ کنید.

2- پمفلت مزبور را در مکان های اجتماعی متنوع (مدرسه ها، فروشگاه ها و …) در یک محدوده زمانی خاص توزیع نمایید.

3- با سازمان ایمن دوچرخه سواری مثل فدراسیون دوچرخه سواری و یا گروه های غیر دولتی مرتبط با دوچرخه سواری در پایان سال ارتباط دو جانبه و تنگاتنگ برقرار کنید.

4- سعی کنید در انتخاب و اجرای فعالیت ها خلاق باشید.

5- برای انتقال پیام خود به مخاطبان از نقطه نظرهای دیگران استفاده کنید.

6- از هر کاری که می کنید سابقه تهیه و بایگانی کنید و در موقع مناسب به داوطلبان پس خوراند بدهید؛ فراموش نکنید که هر موفقیت را با جشن کوچکی همراه سازید.

رسمیت بخشیدن به جامعه ایمن

برای رسمیت بخشیدن به جامعه ایمن خود، باید برنامه عملیاتی خود را به وضوح برای بنیاد جوامع ایمن ارسال کنید. این برنامه عملیاتی به بنیاد کمک می کند تا شناختی از شما داشته باشد. ملزومات موجود اجرایی فعالیت های ضروری برای دستیابی به اهداف نهایی شما را مشخص خواهد کرد. برنامه شما باید نشانگر دیدگاه گسترده و مدیریت اجرایی خوب در کمیته اجرایی شما باشد. به منظور تشریح کامل برنامه خود، اطمینان دهید که برنامه های طراحی شده و برنامه های مالی را هم در نظر گرفته اید. این تقاضا را می توانید با درخواست کمک مالی و یا بدون آن به بنیاد ارائه دهید.

ملزومات برنامه عملیاتی

برنامه عملیاتی شما باید شامل ملزومات ذیل باشد:

1- بنیاد جوامع ایمن به طور جدی بر این باور است که همکاری متقابل بین جامعه و گروههای عملیاتی بروز آسیب ها را در جامعه کاهش خواهد داد.

2- آیا در کمیته شما نمایندگان اقشار مختلف جامعه، نظیر فرمانداری، شهرداری، خدمات امدادی، مراقبان بهداشت، آموزش و پرورش، کارگاه های کوچک و بزرگ و دیگر گروههای جامعه عضویت دارند؟

3- آیا یک نفر به عنوان مدیر انتخاب شده است؟ تدوین اساسنامه و گشایش حساب بانکی چطور؟

4- تخصص و تحصیلات اعضای کمیته شما چیست و در گذشته در کدام یک از ابعاد پیشگیری از آسیب فعالیت داشته اند؟

5- بنیاد جوامع ایمن چنین تصور می کند که در اغلب موارد، برنامه های خلاقانه موفق ترین راه برای کاهش و حذف آسیب ها است.

6- از چه آمارهایی برای تعیین نیازها استفاده کرده اید؟

7- هدف نهایی و اهداف اختصاصی شما چیست؟

8- آیا کمیته از حمایت فرماندار، شهردار، رئیس اتاق بازرگانی، خدمات امدادی و گروههای دیگر جامعه شما برخوردار است؟

9- بنیاد جوامع ایمن که تدوین یک برنامه عملیاتی، در همان چند ماه اولیه، امکان برخورداری از یک دورنمای دراز مدت و مدیریت خوب برای پیشبرد برنامه را به شما می دهد.

10- هدف نهایی برنامه را تعیین کنید. این کار در برگیرنده راهکارها و فعالیت های برنامه و مرتبط ساختن آن ها با اهداف اختصاصی برنامه است. به خاطر داشته باشید که شما به برنامه درازمدت و کوتاه مدت نیاز دارید. مطمئن شوید که تناسب زمانی با هر مرحله از برنامه را در نظر گرفته اید.

11- یک برنامه مالی تهیه کنید که نشانگر بودجه بندی برای درآمدها و هزینه ها باشد. در این برنامه هزینه های مدیریت و سفر، اجاره، ملزومات و خدمات را نیز بگنجانید. هزینه های کارکنان برنامه نباید بیش از 40% کل درآمد باشد. 12- اگر شما متقاضی کمک مالی از کمیته جامعه ایمن باشید، باید حداقل 65% کل بودجه خود را از طریق حمایت مشارکتی محلی و سایر منابع تامین کنید.

13- بنیاد جوامع ایمن بر این باور است که تهیه برنامه های عملی واقع بینانه باعث کاهش موارد آسیب ها در جامعه خواهد شد.

14- چگونه میزان دسترسی به موفقیت را اندازه گیری خواهید کرد؟

15- چگونه اطلاعات گردآوری شده را تجزیه و تحلیل کرده و از آن استفاده خواهید کرد؟

16- کمک به برنامه عملیاتی: بنیاد جوامع ایمن و هماهنگ کننده محلی منطقه‎ای در تکمیل برنامه عملیاتی شما می تواند به شما کمک کند.

بررسی مجدد تهیه و تدوین برنامه عملیاتی

1- در پایان، تهیه و تدوین برنامه عملیاتی را دوباره بررسی کنید.

2- آیا برنامه شما با توجه به هدف نهایی برنامه جامعه ایمن طراحی شده است؟

3- آیا اهداف اختصاصی بیانگر هدف نهایی شما هستند؟

4- آیا اهداف اختصاصی شما قابل اندازه گیری هستند؟

5- آیا در جهت پیشرفت برنامه، دوره های زمانی را در نظر گرفته اید؟

6- آیا در برنامه خود از نظرها و راهکارهای خلاقانه استفاده شده است؟

7- آیا برنامه شما دراز مدت است؟

8- آیا روش هایی را برای ارزیابی میزان موفقیت خود در نظر گرفته اید؟

9- آیا از حامیان مالی در برنامه نام برده اید؟ آیا پایداری برنامه در حد قابل قبول است؟

* اجرای برنامه جامعه ایمن

زمان شروع فرا رسیده است، به خاطر بسپارید که برنامه ها پس از شکل گرفتن و در حین اجرا ممکن است به تغییر و اصلاح نیاز داشته باشند. در واقع اکنون بهترین زمان برای تعدیل برنامه است، همچنان که روش های شما واقع گرایانه خواهد بود، برنامه شما برای مقابله با هر بحرانی در موقعیت بهتری قرار خواهد گرفت. حتی با بهترین برنامه ها هم گاهی ممکن است احساس کنید که وضعیت در حد انتظار شما رضایت بخش نبوده است. صبور باشید. ممکن است برای تداوم فعالیت ها و تسریع اثر گذاری برنامه به زمان نیاز باشد. هرچه بیشتر برنامه برسر زبان ها افتد، افراد بیشتری به برنامه شما علاقمند خواهند شد و تماس های تلفنی بیشتری برقرار خواهد شد. اگر جامعه شما کوچک است و برنامه هایی نسبتا مختصر در یک کمیته جمع و جور دارید، مایوس نشوید. تا زمانی که در ساختار کمیته شما نمایندگان گروههای مختلف جامعه فعال باشد، هرکاری را که انجام می دهید، می توان یک موفقیت محسوب کرد. حاصل تلاش های شما، نجات جان انسان هاست.

ارزش تعیین هدف نهایی

ارتقای سلامت و ایمنی در هر جامعه نیازمند زمان است. همه چیز در سال اول قابل دسترسی نیست. واقع بین باشید؛ پس اهداف را به اهداف نهایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید.

اهداف کوتاه مدت کمک می کند تا افراد جامعه به همکاری تشویق شوند و بدون انحراف رو به هدف نهایی پیش روند.

اهداف میان مدت امکان ارزشیابی و تغییرات را در جهت پیشبرد برنامه امکان پذیر می کند.

اهداف دراز مدت گویای این است که تغییر در رفتار و نگرش جامعه نیازمند زمان طولانی است.

همیشه با فعالیت های آسان و قابل دسترسی شروع کنید. زمانی به سمت چالش های گوناگون بروید که به موفقیت های نسبی دست یافته اید. در نهایت، برگشت به مرحله قبل را در طول مسیر برای خود و گروهتان فراموش نکنید. برگزاری جشن کوچک باعث افزایش اشتیاق همراهانتان خواهد شد.

گزارش دوره ای

در حین اجرای برنامه، ارزشیابی منظم را نیز در نظر بگیرید. انجام پایش و ارزشیابی منظم برنامه، امکان ارسال گزارش های دوره ای را برای اعضای بنیاد فراهم می آورد. از خود بپرسید:

آیا فعالیت ها به گونه ای طراحی شده اند که ما را به سوی هدف هدایت کنند (برای مثال آیا نسبت به قبل تعداد بیشتری از بچه ها از کلاه ایمنی استفاده می کنند)؟

آیا از رسانه ها استفاده صحیح شده است؟

آیا از حمایت گروه ها و سازمان ها در جامعه برخوردار هستیم؟

 

داوطلبان و همکاران

* همکاری متقابل با سازمان ها و اشخاص

برنامه محلی جامعه ایمن، بخشی از یک سازمان بزرگتر، حفاظت و ایمنی است. گردهم آیی رهبران جامعه، صاحبان صنایع کوچک و بزرگ شرکت های تعاونی و محلی به منظور ایجاد و اجرای برنامه های بهداشتی و ایمنی در جهت رفع نیازهای جامعه از وظایف مهم و رسالت کمیته جامعه ایمن است. هیچ سازمان یا نهادی اعم از دولتی یا خصوصی، انتفاعی یا غیر انتفاعی قادر نخواهد بود که با در پیشگیری از آسیب ها به تنهایی عمل نماید. همکاری متقابل و دو جانبه بین کمیته جامعه ایمن و دیگر گروههای جامعه، حیاتی است.

فواید همکاری متقابل

هر سازمان یا هر فرد از تجربه ها، مهارت ها و تخصص خود به نفع جامعه ایمن استفاده می کند.

تقسیم کار در سطح وسیع تری انجام می گیرد و فشار کار بر دوش یک گروه یا شخص خاصی سنگینی نخواهد کرد.

امکان انتقال پیام های جامعه ایمن به مخاطبان بیشتری فراهم می شود.

همه همکاران به نحوی با فعالیت و برنامه همکاران دیگر ارتباط پیدا می کنند.

همکاران بالقوه

همکاری با سازمان ها در جامعه روش موثری را برای یافتن افراد علاقمند به همکاری فراهم می کند. یک قسمت اصلی از شغل شما، “فروش” ایده های برنامه جامعه ایمن و جلب مشتری است؛ باید بدنبال افرادی گشت که نه تنها علاقمند بوده و با شما هم عقیده باشند، بلکه متعهد و مسئولیت پذیر باشند.

نهادهای ذیل شما را در این راه یاری خواهد نمود:

سازمان بیمه کارگری در استان ها (سازمان تامین اجتماعی)

اتحادیه کارگاه های ایمن

مرکز بهداشت

بازرگانان

آموزش و پرورش

اتاق بازرگانی

باشگاه های ورزشی

سازمان سیاحتی و جلب گردشگران

نهادهای مالی جامعه

گروه های خدماتی و امدادی (پلیس، آتش نشانی، اورژانس)

افراد بالقوه ای که در جوامع وجود دارند و می توانند همکاری نمایند (افراد سرشناس)

نمایندگان قانونی مردم

رسانه های محلی

برای یکسان سازی و تفهیم روشن انتظارات شما از برنامه، باید تمام اصطلاحات و برنامه اجرایی را با تک تک اعضا در میان گذاشته و تفهیم کنید. هماهنگ کننده منطقه ای بنیاد جوامع ایمن مرجع بسیار خوبی برای کمک به شناسایی و برقرای ارتباط با افراد هم سو با برنامه های جامعه ایمن خواهد بود. با برقراری ارتباط بیشتر با این جوامع می توانید از برنامه های یکدیگر اطلاع حاصل کنید و در صورت امکان از آن جوامع بازدید به عمل آورید.

بررسی مجدد همکاری متقابل با سازمان ها و افراد

در پایان همکاری متقابل با سازمان ها و افراد را دوباره بررسی کنید.

آیا برنامه ای تدارک دیده اید که افراد هم عقیده با شما و مایل به همکاری با برنامه را بیابید؟

آیا تک تک اعضا کمیته شناخت روشنی از اهداف و برنامه های شما دارند؟

آیا با دیگر جوامع ایمن برای تبادل نظرها، ارتباط برقرار کرده اید؟

* آموزش داوطلبان

داوطلبان در برنامه جامعه ایمن نقش مهمی به عهده دارند. به همین دلیل باید آموزش آنان به همان صورتی ارائه شود که آموزش افراد تمام وقت و حقوق بگیر ارائه می شود. رجوع به موارد ذیل برای تعیین روش های آموزشی به داوطلبان کمک خواهد کرد:

گزینش

توجیه

تعلیم و تربیت

آموزش های اختصاصی و عملی

بازنگری

پاداش و تقویت

داوطلبان به عنوان بخشی از گروه جامعه ایمن، مهارت های قابل انتقال بسیاری دارند. آنها مهارت های تخصصی و تجربه های خود را در اختیار برنامه خواهند گذاشت و وظیفه شما شناسایی و تطبیق این گونه مهارت ها و مسئولیت مربوط به آنان است. واگذاری وظیفه فقط براساس تمایل فرد، صحیح نیست. با توجه به علاقه، زمان و توانایی های داوطلب او را در انجام گوشه ای از برنامه مسئول کنید.

گزینش اعضای جدید

1- همیشه افراد متخصص را به همکاری دعوت کنید.

2- گزینش آنان نه تنها به علت در دسترس بودن، بلکه باید بر مبنای مهارت ها نیز باشد.

3- همیشه نسبت به کارها و فعالیت هایتان تخصصی عمل کنید.

4- تمام کارها را نمی توان با یک نوع تخصص به انجام رساند.

5- چند گروه داوطلب را آماده نگه دارید تا بتوان در مواقع لزوم از آنها استفاده کرد و مجبور نباشید که برای تمام امور از یک گروه داوطلب استفاده کنید.

6- داوطلبان را در گزینش اعضای جدید مشارکت دهید.

7- برای داوطلبان برنامه های تفریحی تدارک ببینید.

توجیه داوطلبان

1- وظایف و نقش آنان را در برنامه به صورت شمرده شمرده و قابل فهم بیان کنید.

2- اطمینان حاصل کنید که کارها و وظیفه ها به روشنی برای همه تشریح شده است.

3- راجع به چگونگی روش گزارش دهی و زمان بندی های برنامه با داوطلبان صحبت کنید.

4- هدف نهایی و دورنمای برنامه را به روشنی توضیح دهید.

5- دلایل ضرورت پیشگیری از حادثه ها را توضیح دهید.

6- چگونگی تعمیم برنامه را به سایر شهرستان ها، استان ها، کشورها و جهان اطلاع دهید.

7- نقش داوطلبان را به عنوان انتقال دهنده پیام تاکید کنید.

8- استفاده از پس خوراند چه رسمی و چه غیر رسمی نیازمند ترغیب به استفاده از آن است.

9- یک بسته توجیهی، مانند دیگر بسته های خدماتی فراهم کنید.

 

روش معرفی اعضا

1- برای معرفی افراد به جامعه و تقدیر از آنها یک روش واحد در نظر بگیرید.

معرفی و تقدیر از آنها باید بطور منظم انجام گیرد.

2- برای تقدیر از رسانه ها نیز بهره مند شوید.

3- پس از دستیابی به اهداف برنامه، به داوطلبان پاداش دهید (تقدیرنامه کتبی، قدردانی در جمع، تقدیرنامه رنگی در تابلو اعلانات و …)

استفاده از مربی برای کارکنان

سازماندهی و ترغیب کارکنان، کاری توام با چالش است. به سهولت تحت الشعاع قرار می گیرد و اگر با فشارها و اضطراب های ناشی از کار نیز توام شود، وضعیت به مراتب بدتر خواهد شد.

شما چگونه با فعالیت و دستیابی به اهداف، می توانید خود را از نابودی حفظ کنید؟ استفاده و بکارگیری یک شخص به عنوان مربی که بتوان به او تکیه کرد، یکی از بهترین های مقابله با اضطراب ناشی از قبول مسئولیت و تحقق اهداف است. مربی شخصی است که هدفتان را با او به اشتراک می گذارید و او نیز شما را ترغیب و راهنمایی خواهد کرد و از خصوصیات دیگر او این است که نظرهایش را به شما عرضه کند و قادر خواهد بود که در صورت لزوم با استمداد از اشخاص دیگر شما را در رفع مشکلات همراهی کند. مربی گری کاری بیشتر از ایجاد یک شبکه ارتباطی با اشخاص است و نوعی حمایت غیر رسمی برای تحقق اهداف و زمان رسیدن به آن است. اگر کمیته شما مایل به تشکیل شبکه ای از افراد برای کمک به برنامه ها باشد، افراد ذیل مثال های مناسبی هستند:

حسابداران شرکت ها

وکلا

صاحبان صنایع بزرگ و کوچک

اعضای کمیته

 

عملکرد تخصصی

شما و کمیته باید در پی ایجاد یک برنامه عملیاتی باشید که چگونگی تخصصی کردن آموزش ها را با توجه به زمان اجرای آنها بیان کند. این برنامه به عنوان جزئی از برنامه کلی شما برای نیل به اهداف محسوب می شود. برای بهره گیری از حداکثر تلاش خود، باید تمام منابع موجود در اطراف را بررسی کنید. به مراکز آموزشی دولتی و غیرانتفاعی مراجعه کنید و از آنها بخواهید در راستای نیاز شما، یک یا دو ساعت در ماه را برای کمک به جامعه ایمن اختصاص دهند. روش های ارائه مطالب، چگونگی ساختار گروه آموزشی و گزینش داوطلبان از موارد کمک به این سازمان ها است.

مهارت های گروهی

کمیته باید درصدد بوجود آوردن فضای مناسب برای تشویق دیگران، در جهت انجام کارهای گروهی و اعمال مهارتهای شخصی برآید.

بررسی مجدد آموزش داوطلبان

در پایان آموزش داوطلبان را دوباره بررسی کنید.

آیا افراد درباره برنامه عملیاتی توجیه شده اند؟

آیا همه افراد نسبت به تعیین هدف و پروژه شما اتفاق نظر دارند؟

آیا همه اطلاعات لازم و تجهیزات برای به سرانجام رساندن امور مهیا است؟

آیا مسائل را گروهی حل می کنید؟

آیا از بارش افکار، برای یافتن بهترین راه حل استفاده می کنید؟

آیا گرفتن پس خوراند را ترغیب می کنید و آیا این پس خوراندها اعمال می شوند؟

آیا تلاش های افراد، مورد توجه قرار می گیرند؟

 

حوادث

* تعریف حادثه

حادثه عبارت است از واقعه یا رویداد برنامه ریزی نشده که می تواند منجر یه ایجاد آسیب شود و پیشرفت یا روند طبیعی یک فعالیت یا کار را مختل سازد و همواره در اثر یک عمل یا اقدام غیر ایمن و یا در اثر شرایطی غیر ایمن شامل فرایند رفتار- محیط و یا در اثر ترکیبی از این دو نوع به وقوع می پیوندد.

تصویر شماره 7- جامعه ایمن

* انواع حادثه

1- حوادث را به طور کلی به سه گروه عمده زیر تقسیم می کنند:

2- حوادث غیر عمدی مانند حوادث ترافیکی، سقوط، سوختگی، غرق شدگی، خفگی، مسمومیت، برق گرفتگی و گزش جانوران سمی

3- حوادث عمدی مانند خودکشی، دیگرکشی، آزار، خشونت، تجاوز و جنگ

4- حوادث یا بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان، طوفان ها، بهمن و …

حوادث غیر عمدی

حوادث غیر عمدی را براساس محل وقوع نیز می توان دسته بندی نمود.

1- حوادث خانگی یا حوادث در منزل

2- حوادث ترافیکی جاده ای و خیابانی

3- حوادث محیط کار

4- حوادث محیط های ورزشی

5- حوادث در اوقات فراغت

6- حوادث در مدرسه و محیط های آموزشی

* پیشگیری از حادثه

حوادث و سوانح دومین علت مرگ و میر در سنین مختلف در ایران می باشد و اولین علت مرگ و میر زیر 40 سال و اولین علت بار بیماری ها در همه سنین و هر دو جنس می باشد. لذا می توان گفت خسارت های مادی هنگفتی بر جامعه تحمیل می کند. جمعیت جوان را در بر می گیرد، قربانیان حوادث بر خلاف سایر بیماری ها عمدتا از گروه سنی مولد جامعه هستند.

* راه های پیشگیری از آن آسان است

ارتقاء ایمنی به روندی اطلاق می شود که برای ایجاد و حفظ ایمنی قابل قبول خود در سطح محلی، منطقه‎ای و ملی یا بین المللی توسط افراد جامعه- دولتمردان سازمان های غیر دولتی طی می شود. این روند شامل تلاش های توافق شده برای اصلاح محیط اعم از فیزیکی، اجتماعی، صنعتی و اقتصادی و تغییر رفتار می باشد.

* ارتقای مهارت های توانمند سازی ایمنی خانواده

حوادث ممکن است هر زمان و هر جایی اتفاق بیافتد، زمانی که حادثه به وقوع می پیوندد ممکن است وقت کافی برای پاسخگویی به ان را نداشته باشید. برای مثال مواد خطرزایی که در بزرگراه ریزش کرده اند هرچه سریعتر باید تخلیه شوند. طوفان زمستانی سبب می شود شما در منزلتان حبس شوید. ممکن است حوادثی چون زلزله، سیل، گردباد و دیگر حوادث سبب قطع شدن سرویس های حیاتی مثل آب، برق، گاز و تلفن برای چندین روز شوند. بعد از وقوع حادثه، مسئولین و امدادگران در صحنه حاضر می شوند اما نمی توانند سریع به همه آسیب دیدگان کمک رسانی کنند. ممکن است کمک رسانی به شما ساعت ها یا شاید روزها به طول انجامد. آیا اعضای خانواده شما می توانند تا زمانی که نیروهای کمکی برسند با سازمان های امدادگر مربوطه از قبیل نیروههای سپاه، نیروهای مقاومت بسیج و امدادگران هلال احمر همکاری کنند؟ بهترین کمکی که خانواده تان می توانند انجام دهند داشتن آمادگی قبل از وقوع حادثه می باشد. یکی از مهمترین روش های فراهم آوردن بسته تجهیزات لازم جهت حادثه است. زمانی که حادثه اتفاق می افتد وقت کافی برای خرید یا جمع کردن وسایل ندارید. اما اگر از قبل وسایل ضروریتان را کنار گذاشته باشید اعضای خانوادتان راحت تر می توانند با امر تخلیه یا محبوس شدن در منزل کنار بیایند.

الف- تجهیزات ضروری در هنگام حوادث غیر مترقبه

مراحل آماده کردن بسته تجهیزات استاندارد

چک لیست آورده شده در این فصل را مرور نمایید.

تجهیزاتی که لیست شده اند را گردآوری کنید.

وسایلی که به احتمال زیاد در زمان تخلیه به آنها بیشتر نیازمند خواهید شد را در محفظه هایی قرار دهید که حملشان راحت تر می باشد.

ب- محتویات بسته تجهیزات استاندارد

شش چیز اساسی از قبیل آب، غذا، جعبه کمک های اولیه، پوشاک و وسایل خواب، ابزار و وسایل و در نهایت اقلام خاص را می بایست در منزل داشته باشید. وسایلی که به احتمال زیاد در زمان تخلیه به آنها بیشتر نیازمند خواهید شد با علامت ستاره در چک لیست علامت گذاری شده اند. وسایل مزبور را می توان در سطل آشغال های بزرگ درب دار، کوله پشتی های مخصوص اردو و یا کیسه های مربوط به حمل لوازم شخصی جاسازی نمود.

آب

آب را در ظرف های پلاستیکی مثل بطری های نوشابه یا آب معدنی نگهداری نمایید. از ظروفی که تجزیه می شوند یا شکستنی هستند مانند کارتن های شیر یا بطری شیشه ای استفاده نکنید. یک شخص عادی روزانه به حداقل دو لیتر آب نیاز دارد. محیط های گرم و فعالیت های شدید بدنی این مقدار را دو برابر می کند. کودکان، پرستاران، و افراد بیمار بیشتر به آب نیاز دارند.

غذا

حداقل به اندازه سه روز غذای فاسد نشدنی ذخیره کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که فشرده و سبک وزن هستند. از غذاهای ذیل اقلامی را برای بسته های مخصوص زمان حادثه انتخاب کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که دارای آب کمتری باشد و نیازی به یخچال و آماده سای یا پختن نداشته باشند.

جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه که شامل موارد ذیل می باشند را برای خانه و اتومبیل خود بردارید.

جعبه کمک های اولیه می بایست شامل:

* باندهای چسب دار استریل در اندازه های برابر

* گازهای استریل 2 اینچی معادل 5 سانتی متر

* گازهای استریل 10 سانتی متری

* نوار چسب های ضد حساسیت

* باندهای مثلثی شکل

* باندهای رولی استریل 5 سانتی متری

* باندهای رولی استریل 5/7 سانتی متری

* قیچی و موچین (انبرک)

* سوزن

* دستمال مرطوب

* داروی ضد عفونی کننده

* دماسنج ثبت درجه تب

* تیغه های چوبی دهانی (2 عدد)

* پماد وازلین یا روغن ها و چرب کننده های دیگر

* سوزن ته گرد هم اندازه

* داروی ضد اسهال

* داروی ضد اسد معده

* مسکن های درد آسپرسن یا غیر از آن

* صابون برای نظافت

* کرم ضد آفتاب

 

پوشاک و وسایل خواب

شامل حداقل یک دست کامل لباس و کفش برای هر نفر می باشد.

ابزار و وسایل

* چادرهای تاشو

* سیم چین

* نوار و نوار چسب

* قطب نما

* کبریت در قوطی ضد آب

* درب قوطی بازکن دستی و چاقو

* کاغذ و قلم

* مشعل های اخطار دهنده

* نخ و سوزن

* نقشه ناحیه

* وسایل بهداشتی شخصی

اقلام خاص

تجسم کنید که اعضای خانواده تان بخصوص کودکان و سالمندان و یا افراد معلول به چه چیزهایی ممکن است نیاز پیدا کنند.

 

مطالب آموزشی تکمیلی این پروژه بزودی در این سایت ارائه می شود.

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.